"Különóra" a Rendészettudományi Kar hallgatói számára

2022. december 13-án a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Rendészettudományi Kar Bevándorlási Tanszékének meghívására az OTKA-kutatócsoport előadássorozatot tartott rendészeti képzésben résztvevő hallgatóknak, amely során a kutatók ismertették első évi kutatási eredményeiket.

Az előadássorozatot az OTKA-kutatócsoport vezetője, N. Rózsa Erzsébet egyetemi tanár nyitotta meg, aki felvázolta az „Egy lehetséges európai nagystratégia határai - az illegális migráció mint indikátor” című OTKA projekt fő kutatási kérdéseit és az alkalmazott módszereket. Ezt követően Marsai Viktor az NKE ÁNTK Nemzetközi Kapcsolatok és Diplomácia Tanszék egyetemi docense az európai stratégiai érdekszféra kijelölésének lehetséges szempontjait vizsgálta meg. Következtetése szerint az Európába irányuló illegális migráció adatai rámutatnak arra, mely országok, régiók válságai hatnak közvetlenül az Európai Unióra. Az illegális migrációs trendeket vizsgálva arra következtetett, hogy az Európai Unió stratégiai érdekszférája Afrika esetében az Egyenlítőnél húzódik.

Novák-Varró Virág, a HHK Nemzetközi Biztonsági Tanulmányok Tanszékének egyetemi tanársegédje az afganisztáni válságkezelés kudarcáról, illetve az afganisztáni tálib hatalomátvétel következményeiről, valamint az Európai Unió Afganisztánnal kapcsolatos politikáját ismertette. A Bevándorlási Tanszék munkatársainak kérdésére válaszolva elmondta, hogy rövidtávon nem várható az Egyesült Államok ismételt katonai intervenciója az országban, mivel elsődlegesen a Kínával való stratégiai versengésre koncentrál.

Varga András, az NKE ÁNTK Európa Tanulmányok Tanszékének adjunktusa előadásában az Európai Unió közös kül- és biztonságpolitikájának hangsúlyváltozásait vizsgálta. Varga András felhívta rá a figyelmet, hogy az Európai Unió alapvetően normatív közös kül- és biztonságpolitikájában a 2010-es évektől egyre inkább hangsúlyosabbá váltak a realista elemek, amelyek a közös kül- és biztonságpolitika intézményesítésében, az Oroszországgal és Kínával szembeni szankciós politikában, illetve a védelmi integrációs törekvésekben valósulnak meg.

Kóré András, a Miniszterelnöki Kormányiroda munkatársa és a Vallás és Társadalom Kutatóintézet kutatója Németország, Olaszország és Magyarország nemzetközi fejlesztéspolitikáját és humanitárius segélyezési tevékenységét hasonlította össze. Kiemelte, hogy a 2015-2016-os migrációs és menekültválság mindhárom ország fejlesztéspolitikájában változásokat idézett elő. A három ország fejlesztéspolitikájában közös tényező, hogy a migrációt kiváltó okokat kívánják kezelni, fejlesztési támogatásaik döntő mértékben az észak-afrikai és közel-keleti országokba irányulnak.

Novák-Varró Virág az előadássorozatot  az elhangzott témákhoz kapcsolódó, 10 kérdésből álló Kahoot-játékkal zárta, amelyen nagy lelkesedéssel vettek részt az RTK hallgatói.

Az OTKA-kutatócsoport nevében köszönjük a meghívást Dr. Hautzinger Zoltán rendőrezredesnek, a Bevándorlási Tanszék vezetőjének.

Szöveg és fotók: Speck Gyula


Címkék: Hírek