Változó világrend elméleti és regionális megközelítésben

Az „Egy lehetséges európai nagystratégia határai – az illegális migráció mint indikátor” című OTKA-projekt kutatói, Csicsmann László (Széchenyi Egyetem Nemzetközi és Elméleti Gazdaságtan Tanszék), Nagyné Rózsa Erzsébet és Marsai Viktor (NKE ÁNTK Nemzetközi Kapcsolatok és Diplomácia Tanszék) előadásokat tartottak az MTA Gazdaság- és Jogtudományok Osztálya Nemzetközi és Fejlődéstanulmányok Tudományos Bizottsága által szervezett konferencián 2023. november 13-án.

Csicsmann László az átalakuló világrend és a nemzetközi kapcsolatok elméleteiről tartott előadásában beszámolt a liberális nemzetközi rend válságával kapcsolatos jelenlegi tudományos vitákról. Csicsmann László a liberális nemzetközi rend változását a politikai-hatalmi egyensúly kérdésén, az értékek és normák, az intézményrendszer és a gazdasági-pénzügyi rendszer szempontjain keresztül értékelte.

N. Rózsa Erzsébet előadásában a Közel-Kelet helyzetét értékelte a változó világrendben. Elmondta, hogy a Közel-Kelet és Észak-Afrika történelmileg és politikailag olyan régió, melyben az egyes külső szereplők is részt vesznek a regionális folyamatokban és úgy alakítják őket, mintha maguk is ebben a térségben lennének. A 2011-es arab tavasszal látható volt, hogy az Egyesült Államok „unipoláris pillanata” véget ért és új regionális rend van kialakulóban, amelyben egyrészt egyre inkább a térség saját államainak érdekei határozzák meg a folyamatokat, másrészt megjelentek olyan régi-új külső szereplők (Oroszország, Kína, az EU, India), amelyek saját érdekeiket kívánják sajátos módszereikkel érvényesíteni a térségben.

Marsai Viktor előadásában Afrika helyét és szerepét értékelte a globális rendszerben. Előadásában olyan kérdésekkel foglalkozott, minthogy miként alakultak az afrikai országok nemzetközi pozíciói az elmúlt évek nemzetközi változásainak tükrében, felértékelődtek-e az afrikai szavazatok az ENSZ-ben, vagy hogy miként viszonyulnak a felerősödő nemzetközi konfliktusokhoz.

Az előadások megtekinthetők az MTA Világgazdasági Intézet honlapján: LINK

Szöveg: Speck Gyula

Kép: MTA